Colocase jsou majestátní rostliny, jejichž listy mají často zajímavou strukturu a barvu, například jsou zbarveny do černa nebo protkány výrazně vybarvenou žilnatinou. Tyto rostliny dorůstají velkých rozměrů. Existuje spousta kultivarů colocasí, které vznikly křížením těch nejkrásnějších druhů. Ty nejzvláštnější z nich patří mezi raritní druhy, které lze jen těžko sehnat. Pravidelně pro vás na náš e-shop přinášíme ty nejzajímavější sběratelské kousky, vždy jen v omezeném množství.
Co se v článku dozvíte:
- Do jakých rozměrů se colocace dorůstají?
- Jaké místo je ideální pro jejich pěstování?
- Jak často je třeba je zalévat?
- Dají se colocasie doma množit?
Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v našem článku společně s dalšími pěstitelskými tipy. Věříme, že se vám tyto jedinečné rostlinky zalíbí.
Název a původ
Colocase, česky zvané i kolokázie, jsou rodem kvetoucích rostlin z čeledi Araceae (áronovité). Pocházejí z tropických a subtropických oblastí táhnoucích v jihovýchodní Asii a částech indického subkontinentu. Některé druhy jsou často pěstovány a zdomácněly v jiných tropických a subtropických oblastech, ale u nás patří mezi raritní rostliny, které nejsou běžně pěstovány.
Společně s Alocasiami a Caladiami sdílejí přezdívku sloní ucho, kterou získali díky svým velkým listům podobného tvaru.
Jejich oficiální druhové jméno je odvozeno od starořeckého slova kolokasion.
Zajímavost
Colocasia se nazývá také jeden druh nočních motýlů s velkými hnědými křídly.
Vzhled a rozměry
Colocase se mezi pěstiteli pokojových rostlin staly populárními pokojovými rostlinami díky svému nevšednímu vzhledu.
Jsou známé svými velkými listy, které se dorůstají rozměrů 20 – 150 centimetrů.
Kromě původních druhů existuje množství hybridních druhů, které vznikly křížením, aby se získaly zajímavé kombinace tvaru listů, kreseb na listech a stonků.
Zbarvení listů může být od klasické zelené přes různé odstíny tmavých barev až po rostliny s akcenty červené či růžové barvy. Mezi sběrateli jsou také známé panašované verze těchto rostlin, které jsou mimořádně vzácné.
Jak pěstovat Colocase
Umístění
Colocasii umístíme na místo, na kterém bude mít rostlina dostatek rozptýleného světla, ale ne přímé ostré sluneční paprsky. Ty by mohly její listy spálit. Vyhneme se umístění v blízkosti radiátorů a také v průvanu.
Zalévání
Colocasia musí mít půdu stále mírně vlhkou, proto ji poléváme 1 – 2 x týdně v závislosti na teplotě prostředí a tedy rychlosti prosychání půdy. Nikdy však rostlinu nenecháváme dlouho stát ve vodě a ani při zalévání nepoužijeme takové množství vody, aby byla rostlina příliš mokrá. Mohlo by to vést k odnívání hlíz.
Colocasia vyžaduje časté rosení měkkou vodou nebo jiné způsoby zvlhčování vzduchu v jejím okolí. V příliš suchém vzduchu chřadne, konce jejích listů schnou. Kromě toho je v suchém prostředí mnohem více náchylná na škůdce svilušky, kterým se daří, pokud nemají rostlinky dostatek vláhy a vzdušné vlhkosti.
Přesazování
Colocasia roste docela rychle, proto bychom mladé rostlinky měly přesazovat každé jaro. Později, když se zpomalí její růst, stačí rostlině zvětšovat květináč jednou za 2 – 3 roky.
Nový květináč zvolíme přibližně o 1 – 2 centimetry širší než byl původní. Použijeme substrát pro pokojové rostliny, který můžeme smíchat s perlitem. Doporučujeme například supresivní substrát Profík na pokojové rostliny. Colocase podobně jako jejich příbuzné alocase můžeme vhodné pěstovat iv hydroponii . Můžeme použít keramzit, zeolit , perlit nebo minerální substrát Profík.
Hnojení
Colocasii hnojíme od jara do podzimu tekutým nebo tyčinkovým hnojivem pro pokojové rostliny podle návodu na daném hnojivu. Dáváme pozor, abychom hnojiva neaplikovali příliš mnoho, mohlo by to vést k hnědým flekům na listech.
Množení
Colocasia je hlíznatá rostlinka – vytváří v zemi stále nové hlízy, které můžeme na jaře nebo začátkem léta při přesazování oddělit od mateřské rostliny a zasadit do samostatného květináče. Pokud hlízy neodpadnou samy po rozdělení kořenového balu nebo nejdou oddělit lehounce, nejsou ještě připraveny.
Čerstvě zasazené hlízy poléváme vždy tehdy, když substrát proschne. Může trvat dlouho, než si hlízy vytvoří kořínky, někdy i 4 měsíce, proto se nevzdáváme a pokračujeme v polévání. Po čase se začnou objevovat kořínky a stonek.
V případě, že jsme hlízy neoddělili, malé colocasie budou čerpat živiny od mateřské rostliny a později můžeme celé tyto rostlinky rozdělit nebo nechat růst spolu až po další přesazování.
Je rostlinka jedovatá?
Ano, rostlinka je jedovatá, kvůli obsahu šťavelanu vápenatého ve tkáních, který způsobuje podráždění ústní sliznice a může také podráždit kůži nebo oči. Po zkonzumování způsobuje zažívací potíže, otok a bolest sliznic a potíže s dýcháním.