Pleiospilos spolu s lithopsem patří k rostlinám, kterým se pro jejich vzhled říká také živé kameny.Tyto neobvyklé sukulenty ozvláštní sbírku každého milovníka rostlin. Díky malému vzrůstu jsou skvělou rostlinkou na parapet či na stůl, kde je dostatek světla. Zjistěte o těchto neobvyklých rostlinách více.
Co se v článku dozvíte:
- Jak získali název živé kameny?
- Odkud sukulenty pleiospilos pocházejí?
- Jak se o ne starat tak, aby prosperovaly?
- Musí být umístěny na slunci?
- Kvetou živé kameny?
Odpovědi na všechny tyto otázky společně s různými zajímavými informacemi o těchto sukulentech se dočtete v našem článku.
Název a původ
Pleiospilos nelii pochází z Jižní Afriky, z centrálního Karoo, kde je velmi rozšířen i chov ovcí, pro které patří mezi oblíbenou potravu. Proto je v přírodě téměř vyhynulý.
Jeho název pochází ze staré řečtiny. Pleio znamená mnoho a spilos jsou tečky. Tento název dostal podle svého vzhledu.
Patří do čeledi Aizoaceae – poledňovité. Spolu se vzhledem podobnými sukulentami lithopsy je pleiospilos znám pod přezdívkou živé kameny. V angličtině se mu říká split rock plant,protože vypadá jako kamínek rozlomený na dvě části.
Vzhled a rozměry
Pleiospily jsou drobné a vypadají opravdu jako kamínky. Stonek nemají téměř žádný a nad zemí vykukují pouze dužnaté listy – dva páry (na rozdíl od lithopsů, kde je jen jeden pár). Tečky na jejich povrchu se nazývají okna a přijímají jimi světlo hlouběji do rostliny k chlorofylu. Přes ně pleiospilos přijímá světlo, aby mohl fotosyntetizovat. Mezi dvěma spojenými listy je štěrbinka, přes kterou vykvetou květiny. Na podzim se štěrbinka zvětší a vyroste z ní nový pár listů. Staré listy pak uschnou.
Pleiospilos může mít více párů listů. Ideální je, pokud má páry dva.
Barevnost je většinou nenápadná – hrají různými odstíny zelené, šedé či hnědé barvy. Kultivary rubra/ “Royal Flush” jsou narůžovělé.
Věděli jste, že… ?
Květy lithopsů vypadají trochu jako sedmikrásky. Mohou být bílé či žluté. Květ musí být opylený, aby se vyvinuly semínka. Pokud se tak stane, plod se otevře jen když je navlhčený. Po kvetení se vytvoří nové listy (jeden až dva páry) a starý pár listů rozdělí. Ten pak většinou uschne. Někdy však zůstává živých několik generací dopisů a schnou, až když jsou starší.
Jak pěstovat pleiospilos
Umístění
Pleiospilos umístíme na místo, kde je hodně světla, ideální přímé sluneční paprsky. Pokud má pleiospilos zvláštní dlouhý tvar a bledé či malé listy, většinou to znamená, že má nedostatek světla. Poměrně dobře snáší mírný průvan, i když je lepší umístění mimo něj. Také by neměl být v blízkosti zapnuté klimatizace nebo radiátoru.
Zajímavost
Pleiospilos je velmi zajímavá rostlinka. Nemá žádnou stonek acelé listy jsou oddány jedinému smyslu života rostliny – zadržovat vodu. Pokud je období sucha a rostlina vyčerpá všechny zásoby vody, scvrkne se, až ji pod zemí nevidět. Když znovu přijdou deště, naplní se vodou a znovu vykoukne nad povrch země.
Zalévání
Tak jako většinu sukulentů, i pleiospilos poléváme střídmě. V žádném případě nesmí stát ve vodě. Vadí mu i velmi vlhký vzduch.
Pleiospilos má trochu jiný životní cyklus než další živý kámen lithops. Kvete od května do srpna, ale většinou se prodává bez květin.
Když si pleiospilos koupíme, nemáme odkud zjistit, kdy byl naposledy polit, proto s politím počkáme, dokud neuvidíme, že se začíná scvrkávat a má na koncích listů drobné vrásky.
Když se v květnu štěrbinka mezi listy začne mírně otevírat a připravovat se na kvetení, začneme zalévat o něco víc – ne jen trošku vody, ale přelijeme celou půdu a necháme ji úplně vyschnout. Mezi každým politím by měly projít cca. dva – tři týdny.
V zimě poléváme malinko a větší jedinci nemusíme zalévat vůbec až do jara.
Zimování
V zimě pleiospilos je třeba zazimovat – dát na chladnější místo a nepolévat. Na jaře se nám po zazimování odvděčí kvetením.
Přesazování
Pleiospilos přesazujeme jednou ročně na jaře. Použijeme kvalitní substrát pro kaktusy a sukulenty, například značku Profík. Květináč by neměl být příliš velký. Můžeme použít květináč z plastu nebo z terakoty, důležité je, aby dobře odváděl vodu. Pokud je plastový,na spodní straně musí mít drenážní odtok, aby substrát nezůstával mokrý a aby přebytečná voda odtékala.
Pleiospilos je náchylný k hnilobě krčků a proto bychom ho měli do substrátu zasadit trošku výš a zbytek dosypat kamínky, přes které voda pouze proteče.
Hnojení
Jednou měsíčně můžeme použít tekuté hnojivo pro kaktusy a sukulenty. Během zazimování nehnojíme.
Množení
Pleiospilos lze množit ze semínek nebo můžeme při přesazování rozdělit rostlinku, která má více „hlaviček“.
Je rostlinka jedovatá?
Není. V Africe ji dokonce lidé jedí, protože obsahuje spoustu vody. Vy to ale nezkoušejte, zakoupené rostlinky jsou plné hnojiva, případně i postřiků. Ani rostlinky ze semínek se nejedí, jelikož semínka bývají ošetřena proti plísním a padání klíčních listů.
Zajímavost
Živých kamenů známe několik. Kromě pleiospilosů je nejznámějším Lithops, který se na pleiospilosy velmi podobá, ale má trochu jiný tvar a jiný životní cyklus – kvete na jaře. Péče je tedy stejná, ale trošku posunuta. Také, na rozdíl od pleiospilů, rostou lithopsy skoro celé v zemi, včetně listů, vykukuje jen malá část s okny pro přijímání světla. Posledním zásadním rozdílem je to, že pleiospilos dokáže najednou vyprodukovat několik květů, zatímco u lithopsů je při kvetení vždy jen jeden květ.