Krotonovec

Krotónovec je jednou z nejpestřejších pokojových rostlin. Pokud mu dopřejeme dostatek světla, oživí každý prostor. V teplejším podnebí je oblíbenou rostlinou ozdobující zahrady. U nás je již dlouhá léta pěstován jako pokojovka. Ať už si jeho barevný vzhled spojujete s dávnými dobami, kdy byl populární, nebo jste mu přišli na chuť teprve nedávno, přečtěte si tento článek a zjistěte o něm více.

V článku se dozvíte:

  • Co dělat, aby jeho listy byly stále pestré?
  • Odkud pochází?
  • Čím se mohou lišit různé kutivary?
  • Potřebuje rosení?
  • Je jedovatý?

Přečtěte si, co vyžaduje tato nádherná rostlina, abyste se jí zavděčili a mohla dlouho zpestřovat váš domov či kancelář.

Název a původ

Codiaeum variegatum se slovenským názvem krotonovec strakatý je keř pocházející z Austrálie, Malajsie a Indonésie. Pochází z rodu Euphorbiaceae, čili je příbuzný například is vánoční růží. Často bývá nazýván také kroton.

Vzhled a rozměry

Jedná se o keře a stromky, které mohou dorůst až do výšky 3 metry. Stonek jim zpravidla dřevnatí. Známe mnoho variant a kultivarů, které se liší barvou, tvarem a velikostí listů. Některé jsou zelenožluté, některé mají růžový, oranžový, červený až bordó odstín. Listy mohou během života rostliny postupně měnit barvu a mírně i tvar.

Zajímavost

Krotónovec se využívá v tradiční medicíně. Nejzajímavější použití je léčba štípnutí hadem. Má také účinky proti bakteriím a plísním a dokonce se tvrdí, že i proti rakovině. Přidává se do koupele proti teplotě či v různých kombinacích ulevuje od bolestí břicha či zubů. Pro tyto účely se používají listy, většinou mladé, a zelená šťáva z listů, ne bílý latex. .

Jak pěstovat Krotónovec

Umístění

Krotónovec bychom měli umístit na světelné místo, ideálně bez přímých slunečních paprsků během oběda, kdy je slunce nejsilnější (ranní a podvečerní sluníčko mu prospívá). Na silné slunce dáváme pozor zejména v létě.

Čím barevnější (méně zelené) máme na našem krotonu listy, tím více světla potřebuje a také je světlo nezbytné, aby listy zůstávaly barevné.

Krotonům, zejména mladým rostlinkám, může škodit průvan a klimatizace. V zimním období bychom je měli držet i dál od radiátoru, který přesouší a přehřívá vzduch ve svém okolí.

Zalévání

Krotónovec bychom měli zalévat přibližně jednou týdně, starší rostliny ve velkých květináčích i méně často. Důležité je nechat proschnout větší část půdy. Dáváme pozor, abychom rostlinku nepřelévali, to může vést k odhnívání a opadávání listů. Nikdy nenecháváme krotonovec dlouho stát namočený ve vodě.

Dobře snáší rosení nebo jiné zvlhčování vzduchu, hlavně v suchém prostředí, například, když se topí.

Věděli jste, že?

Krotónovec bychom měli pravidelně zastřihávat, čímž docílíme bohatého rozvětvení.

Přesazování

Mladé krotonovce je vhodné přesazovat jednou za rok, starší jednou za 3 – 5 let. Pokud je rostlina již velká a nedokážeme ji zvednout, stačí vyměnit vrchní vrstvu půdy.

Při přesazování použijeme substrát pro pokojové rostliny (doporučujeme Profík), v případě nouze substrát pro palmy. Pro dodatečné provzdušnění můžeme substrát smíchat s perlitem nebo kokosovými kousky.

Hnojení

Krotónovec, tak jako jiné pokojové rostliny, hnojíme v období vegetace (jaro – podzim) hnojivem pro pokojové rostliny. Můžeme použít tyčinkové nebo tekuté hnojivo. Vždy se řídíme pokyny na obalu.

Množení

Jediný způsob množení krotonovce je řízek s paždí nebo vrcholovým pupenem. Můžeme ho zakořenit ve vodě nebo přímo v substrátu. Jelikož tento proces trvá déle, je vhodné použít stimulátor růstu nebo zakořenění.

Je rostlinka jedovatá?

Ano, kroton je jedovatý. Obsahuje bílou latexovou šťávu, která je dráždivá. Dostane-li se na pokožku, může způsobit podráždění nebo ekzém. Při konzumaci způsobuje pálení.

Nejčastěji pěstované druhy

Codiaeum variegatum Petra

Codiaeum variegatum Eleanor Roosevelt

Codiaeum variegatum Gold Dust

Codiaeum variegatum Gold Star

Codiaeum variegatum Magnificent

Codiaeum variegatum Oakleaf

Codiaeum variegatum Zanzibar

Codiaeum variegatum Iceton

Codiaeum variegatum Mammy

Právě dostupné krotonovce

-23%
Original price was: 739 Kč.Current price is: 569 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *