Rhaphidophora tetrasperma

Rhaphidophora tetrasperma, známá také jako monstera minima, nepatří mezi monstery. Je však skvělou náhradou za větší monsteru deliciosa pro lidi, kteří na klasickou monsteru nemají dostatek místa. Naroste přibližně o polovinu menší a také má menší listy. Je velmi nenáročná a rychle roste.

V článku se dozvíte:

  • Je příbuzná s monsterou?
  • Jaké podmínky jí vyhovují?
  • Jak se množí rhaphidophora?
  • Je bezpečné pro domácí mazlíčky?

Pozorně čtěte až do konce a věříme, že vás tyto na první pohled obyčejné rostliny přesvědčí o své vyjímečnosti.

Název a původ

Rhaphidophora své jméno dostala podle oxalátových křišťálů – Rhaphidů, které obsahuje její dužina. Jsou mírně jedovaté a dráždivé. Také se jí říká Monstera minima, ale k monsterám nepatří. Rhaphidor existuje přibližně 100 druhů. Patří do čeledi Araceae – áronovité. My se zaměříme na druh Rhaphidophora tetrasperma, který je u nás jako jeden z mála běžně dostupný. Pochází z Thajska a Malajsie. Jiné rhaphidophory se vyskytují také v Africe, jiných částech Asie a v Austrálii.

Vzhled a rozměry

Rhaphidophora tetrasperma je liána, která žije v přírodě jako částečný epifyt. Život začíná jako semenáček v zemi a později se vyšplhá na strom a vytvoří si vzdušné kořeny. Mladé lístky nezvyknou mít zářezy. Postupně se listy při správné péči o rostlinu zvětšují a vznikají v nich zářezy.

Věděli jste, že… ?

Rhaphidophora tetrasperma byla zase přiřazována k monsterám, filodendronům či k amydriu, ale ik epipremnám. Zejména prodejci a pěstitelé ji stále často chybně označují.

Pothos – Epipremnum aureum byl kdysi přiřazen k rhaphidophorám.

Jak pěstovat Rhaphidophoru

Umístění

Rhaphidophora patří k rostlinám, které k životu nepotřebují velkou péči. Přežije na jakémkoli světle, kromě silného pálivého slunce a tmy. Aby nám ale pěkně rychle rostla a prosperovala, měli bychom ji umístit na nepřímé jasné světlo. Zvládne však také umístění v horších světelných podmínkách.

Rhaphidophora docela dobře zvládá průvan, ale neměli bychom ji na něj cíleně umístit. Také bychom se měli vyhnout v zimě poblíž radiátoru či okna, kterým větráme, v létě se zase vyhýbáme klimatizaci.

Zalévání

Rhaphidophora nesnese přílišnou vlhkost půdy. Substrát bychom před každou zálivkou měli nechat proschnout minimálně do poloviny.

Potěší se vlhkému vzduchu, má ráda rosení, v příliš suchém vzduchu jej vyžaduje.

Některé druhy rhaphidophor jsou částečně vodní rostliny. Jsou tedy vhodnou rostlinou do terárií a vivárií zvířat, která nejedí rostliny. Také se jim velmi daří pokud jsou pěstovány v semi-hydroponii.

Zajímavost

Velmi raritní je panašovaná forma Rhaphidophory tetraspermatu. V roce 2021 byla jedna taková rostlinka vydražena za více než 19 000 dolarů v internetové aukci na Novém Zélandu.

Přesazování

Rhaphidophoru přesazujeme jednou za 1 – 3 roky (mladé rostliny můžeme každý rok). Použijeme substrát na pokojové rostliny, který můžeme promíchat s perlitem pro provzdušnění.

K zasazení použijeme plastový květináč s drenážními otvory na spodní straně, aby mohla vytékat přebytečná voda. Tu vždy po polití vylijeme z podmisky nebo ozdobného květináče.

Po přesazení rostlinu nezapomeneme polit a následujících 6 týdnů ji nemusíme hnojit.

Hnojení

Rhaphidophoru hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny. Vybereme si tekuté nebo tyčinkové (nikdy ne obě najednou) a řídíme se návodem k použití daného hnojiva.

Zajímavost

Existuje druh hmyzu – cvrčků, který se jmenuje také Rhaphidophora.

Množení

Rhaphidophora se množí stonkovými a vrcholovými řízky. Řízek musí mít růstový bod – kolínko. Řízek můžeme nechat zakořenit ve vodě, v perlitu, rašeliníku nebo přímo v substrátu.

Je rostlinka jedovatá?

Ano, rhaphidophora má dokonce svůj název podle rhaphidů – drobných oxalátových krystalů, které obsahuje její dužina. Je pouze mírně jedovatá – způsobuje zažívací potíže a podráždění sliznic. Máte-li citlivou pokožku nebo sklon k alergiím, z doteku s dužinou hrozí mírné podráždění pokožky.

Dvě formy pěstování Rhaphidophory

U Rhaphidophore tetraspermu rozeznáváme TC (Tissue Culture) a Non-TC formu.

Toto označení se používá iu jiných rostlin, ale prirhaphidophorách je to známější.

Tissue culture

Tissue culture, česky rostlinné tkáňové kultury, značí rostlinu vypěstovanou z biologického materiálu mateřské rostliny, takže je jejím klonem (In Vitro).

  1. Rostlině je odebrán biologický materiál nejčastěji z růstových bodů, ale může být iz listu, stonku… jakékoli vegetativní části rostliny.
  2. Za pomoci chemických látek se stimuluje množení těchto buněk, čímž vznikají nové jedince.
  3. Rostliny se vloží do média, složeného z chemických látek s určitým Ph, smíchanými v agaru (želatina).
  4. Rostlinka si nejprve vytváří výhonky, ty se pak znovu dělí a tvoří se další. Teprve po dosažení určitého počtu výhonků se rostlinky dají do média, které obsahuje látky, které stimulují tvorbu kořenového systému.
  5. Rostlinky si tedy vytvoří nejprve výhonky a potom kořeny a jsou zasazeny do klasického substrátu.

Non – Tissue culture

Non-TC rhaphidophory jsou množeny klasickým způsobem z původních rostlin z přírody, které byly zdomácnělé. Například řízky nebo rozsazováním.

Aktuálně dostupné Rhaphidophory

-12%
Original price was: 4 239 Kč.Current price is: 3 739 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *