Jak vypěstovat avokádo z pecky

ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Vypěstujte si jednoduše z pecičky avokáda zajímavou zelenou rostlinku. Způsobů jak vypěstovat avokádo z existuje několik: dát pecku rovnou do země či vyklíčit ji v mokrém ubrousku, ale nejpopulárnější je ten, že pecku necháme zakořenit ve vodě. V tomto článku vám ukážeme různé rady a tipy právě k tomuto způsobu.

V článku se dozvíte:

  • Jak zakořenit pecku avokáda
  • Kdy zasadit avokádo do zeminy
  • Jak dlouho může trvat než nám vyroste rostlina
  • Problémy avokáda jak je vyřešit
ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Jak zakořenit pecku avokáda?

  1. Avokádovou pecku jemně vyjmeme, omyjeme a pokud to půjde zbavíme ji tmavé slupky . Pokud to nešlo napoprvé tak po nějakém pobytu ve vodě slupka začne sama z avokáda odpadávat a tak ji odstraníme.
  2. Při zakořeňování ve vodě napícháme do pecky z boků tři párátka .
  3. Pecku namočíme do vody tak, aby větší část byla ponořená a horní cca jedna třetina trčela ven z vody .
  4. Jelikož se voda z nádoby odpařuje, doléváme průběžně do nádobky odstátou vodu tak, aby byla dolní část stále ponořená a pecka nebo kořínky nezačaly vysychat.
  5. Přibližně jednou za 1 – 2 týdny vodu vyměníme za zcela čistou.
  6. Potom už jen trpělivě čekáme. K urychlení zakořenění do vody můžeme přidávat lignohumát nebo stimulátor růstu .

Jak dlouho trvá než avokádo zakoření ve vodě?

Na našem testovacím avokádu , jehož postup zakořenění jsme pro vás dokumentovali se viditelná puklina ze které později vyšly kořínky objevila po 30 dnech. Kořenový systém se postupně zvětšoval. Po cca 80 dnech začala vyrůstat z vrchní části pecky stonek.

Každá pecka je jedinečná a tudíž rychlost zakořenění se může lišit. Při dalších pokusech, které jsme zkoušeli avokáda, zakořenili o něco rychleji.

Na rychlost zakořenění ovlivňují i ​​externí podmínky. Pokud je v místnosti teplo, množství světla či vyšší vlhkost vzduchu, může být postup rychlejší. Ideální podmínky pro zakořeňování jsou na jaře a během léta.

V případě, že se nám zdají pokroky pomalé, můžeme si pomoci tekutým nebo práškovým stimulátorem zakořenění.

ako vypestovat avokado z kostky zakorenit
ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Kdy zasadit zakořeněné avokádo do země?

Rostlinku je vhodné zasadit do hlíny až když je vysoká alespoň 10 centimetrů a rozvine se prvních pár lístků . Při sázení je třeba dát pozor na to, aby přibližně třetina pecky zůstala nad povrchem hlíny.

K zasazení zakořeněného avokáda můžeme použít speciální substrát na výsev a množení , ale také i univerzální substrát na pokojové rostliny. Důležité je aby byl vzdušný – například s obsahem perlitu .

Kam umístit avokádo?

Pro avokádo je ideální místo kde má dostatek světla , ale ne přímého. Nejlepší je místo u okna se záclonou, kde je světla dost, ale je rozptýlené.

ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Péče o avokádo

Avokádo má rádo vláhu a je dobré ho více zalévat – přibližně 2 – 3 krát do týdne.

Má rádo i vyšší vzdušnou vlhkost. Můžeme ji zajistit blízkostí zvlhčovače vzduchu nebo i pravidelným častým rosením listů.

Během jara a léta je dobré avokádo 2 – 4 krát do měsíce hnojit hnojivem na zelené rostliny.

Vždy na jaře je třeba zkontrolovat zda zespodu květináče vidět kořeny a pokud ano, tak jej přesadit do květináče o průměru o pár centimetrů větším než měl původní.

V prvních měsících života avokádo roste dost rychle a tedy bude potřebovat přesazování. Když už je starší, není nutné přesazovat jej každý rok.

Mladší rostliny můžeme podepřít opěrnou hůlkou, aby rostly rovně. Starším rostlinám začne stonek odspodu dřevnatět a už nebudou potřebovat oporu.

ako zakorenit vypestovat avokado plantizia4 Plantizia.cz

Moje avokádo nemá dobře – co mám dělat?

Listy spuštěné směrem dolů či žloutnoucí a hnědnoucí konce listů jsou nejčastější problémy se kterými se avokádo může setkat.

Slabé listy spuštěné směrem dolů nastávají pokud má rostlinka nedostatek vláhy . Jednoduše se to vyřeší tím, že budeme zalévat častěji a přidáme i hnojení, aby mělo avokádo více živin.

Žluté listy zase znamenají, že rostlinka má příliš vlhkou hlínu . Třeba zkontrolovat, zda není v podmisce pod rostlinkou, nebo ve květináči zbytková voda, která se nestihla odpařit. Žloutnutí také bývá způsobeno nedostatkem světla, tehdy stačí rostlinku přesunout blíže k oknu.

Hnědnutí listů je většinou spojeno s vystavením přímému slunečnímu záření a tyto listy jsou takříkajíc spáleny . Pomůže rostlinu přesunout dále od okna.

V případě, že na rostlině najdete škůdce, podívejte se na náš článek Škodce pokojových rostlin , který vám pomůže je identifikovat a najdete v něm také návod jak se jich úspěšně zbavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *