Opuncie – jak správně pěstovat tento pichlavý kaktus s jedlými plody

opuntia microdasys albispina kaktus nenarocná rostlina plantizia sukulenty pokojove rostliny pokojovky

Opunce s jemnými pichlači a tvarem častokrát připomínajícím ouška patří mezi jedny z nejmilejších kaktusů. Díky nenáročné péči jsou vhodné i pro pěstitele začátečníky.

V článku se dozvíte:

  • Opravdu jsou plody opuncí jedlé?
  • Jak opuncie zalévat, aby se jim dařilo?
  • Mohu je hnojit?
  • Existují kaktusy bez trnů?
  • Jak rozmnožit opunci?

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Opunce patří do čeledi cactaceae, čili jsou to kaktusy. Známe přibližně 300 druhů. Říká se jim také nopál (což je i jejich španělský název). V angličtině se jim říká prickly pear – pichlavá hruška (takto se říká i plodům) nebo paddle plant – jelikož jejich stonky připomínají pádla – jsou ploché. Latinský název opuntia je odvozen od názvu města Opus ve starověkém Řecku. Plodem se říká indiánské fíky, neboť je od pradávna využívali Indiáni.

Opuncie pocházejí z jižní Ameriky, nejvíce se pěstují v Mexiku, Brazílii , Bolívii… Po objevení Ameriky se rozšířily do celého světa, zejména do Středomoří či Indie a Afriky. Pěstují se pro své plody.

Vzhled a rozměry

Opuncie známe plazivé a keříčkové. Některé mají tvrdé delší trny, některé jen tenoučké malé trny, které připomínají štětinky – ty se jmenují glochidy a mají zpětné háčky. Některé opuncie nemají trny vůbec.

Všechny opuntie mají ploché stonky a svým tvarem mladé rostlinky často připomínají zajíčky či Mickey Mousea. Opuncie jsou poskládány z částí, které připomínají lopatky – jmenují se fylokladie.

Květy opuncí jsou žluté, případně červené až bordově fialové.

Věděli jste, že?

Opuncie jsou velmi využitelné. Jejich plody jsou jedlé ovoce, které se v oblastech výskytu běžně jíst a také se z něj připravují různé nápoje, kompoty a džemy, přidává se do různých jídel. U nás jsou známé zejména opunciové džusy. Mladé výhonky se používají jako zelenina, případně na skrm zvířatům. Vyrábí se také opunciová mouka. Také se výtažek používá jako sladidlo. Ze stonků se vyrábí papír.

opuntia microdasys albispina kaktus nenarocná pokojová rostlina plantizia

Jak pěstovat opuncie

Umístění

Opunce pro optimální růst potřebuje umístění na místě s množstvím světla nebo na přímém slunci. Od jara do podzimu ocení letnění na balkoně, terase či zahradě.

V zimě je vhodné opuntii stejně jako jiné kaktusy zimovat. V tomto období ji tedy můžeme umístit na místo s teplotou kolem 10 °C. V tomto období rostlina odpočívá a stagnuje. Po zimování, v březnu až dubnu opunci dopřejeme více světla a tepla, díky čemuž začne znovu růst a také vykvete.

Zajímavost

Díky opuncím se získává i červené barvivo karmín. Opuncie jsou jedinou potravou hmyzu druhu červec nopálový Dactylopius coccus (příbuzný např. vlnatek, poklic…), ze kterého se toto barvivo získává – vytváří si jej jako ochranu před predátory. Nejvíce tohoto barviva pochází z Peru.

Zalévání

Opunci zaléváme podle toho, v jakém období se nachází a na jakém stanovisku je rostlina umístěna. Na jaře, když jsme ji přemístili ze zimoviště, začneme ji zalévat přibližně jednou za dva týdny. Zálivku postupně zvyšujeme. V létě, kdy na ni svítí nejsilnější světlo ai je nejteplejší, poléváme i jednou týdně, ale pouze menším množstvím vody. Na podzim začneme zálivku postupně omezovat na jednou za dva tři týdny. Během zazimování nepoléváme vůbec, až do jara.

Pokud opunci letníme venku, dáváme pozor na déšť, aby rostlinku nepromokřil. Ideální je držet opunci na sušším místně, zvláště když prší delší dobu nebo vícekrát za sebou.

Přesazování

Opuncie přesazujeme jednou za 1 – 2 roky, vždy na jaře. Použijeme květináč o 1 cm širší než původní. U starších větších rostlin můžeme zvolit i větší květináč. Může být plastový nebo terakotový. Důležité ale je, aby měl na spodku drenážní otvory – aby mohla vytékat přebytečná voda, kterou po každém polití musíme vylít z podmisky nebo ozdobného květináče. Opunci přesazujeme do substrátu na kaktusy a sukulenty.

Zajímavost

V Itálii, kde na Sicílii mají největší evropské plantáže opuncí, vymysleli metodu s názvem scozzolatura, kde květ kvete dvakrát za sebou, protože první květ odstraní a díky tomu získávají plody mimo sezónu – na podzim, protože kaktus vykvete i podruhé cca. po měsíci. Tato úroda je o něco slabší – někdy až o 40% menší od jarní, ale protože mimo sezónu jsou ceny vyšší, vyplatí se to.

Hnojení

Opunce hnojíme hnojivem na kaktusy a sukulenty od jara do podzimu podle návodu na obalu daného hnojiva.

Množení

Opunce množíme tak, že oddělíme nové výhonky. Ty necháme oschnout na vzduchu a když se na nich začnou tvořit kořínky, zasadíme je do substrátu na kaktusy a sukulenty.

Opunce můžeme množit i ze semínek. Zasadíme je do substrátu na kaktusy (ne hluboko) a udržujeme mírně vlhkou půdu. Nejprve nám vzejdou dva klíční listy a teprve později se začne vytvářet stonek.

Věděli jste, že?

První opuncie bez trnů byla vyšlechtěna na začátku 20. století.

Po dovozu opuncí do Austrálie se začaly nekontrolovatelně množit a zařadily se mezi invazivní druhy. Bylo nutno přivézt přímo z Mexika přirozeného škůdce.

Je rostlina jedovatá?

Opunce není jedovatá, ale její trny jsou velmi nepříjemné. Většina plodů opuncí je jídla.

Právě dostupné opuncie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *