Sedum burrito – rozkošný sukulent vhodný i pro začátečníky

Rozchodník morganů, známý jako Sedum Burrito , je opravdu pozoruhodná rostlina. Tento symetrický sukulent roste podle Fibonacciho posloupnosti. Jeho stonky vytvářejí husté závěsy a na konci připomínají květinku. Sedum burrito se pěstuje jako pokojová rostlina, protože naše zimy venku nezvládá, ale od jara do podzimu ho můžeme letnit na balkoně či zahradě. Jelikož je to sukulent, je vhodný i pro začátečníky. Svým zajímavým tvarem však oživí i sbírku zaníceného pěstitele rostlin.

V článku se dozvíte:

  • Proč se tento sukulent jmenuje burrito když vzhledem nepřipomíná tradiční mexické jídlo v placku?
  • Jak často je třeba sedum burrito zalévat?
  • Je normální, že se sedum natahuje?
  • Může být sedum zasazeno v klasické půdě pro pokojové rostliny?

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči. Podívejte se s námi na tuto rostlinku blíže a možná zjistíte, že zrovna ona vám chybí ve vaší rostlinné sbírce.

Název a původ

Sedum, česky rozchodník, je rod rostlin z čeledi Crassulacea (tučnolistové). Rozchodníky jsou tedy příbuzné s crassuly – tučnolisty.

Sedum morganium Burrito je známé také jako Sedum Burro´s Tail. Burro je španělský oslík. Tato rostlinka vzhledem připomíná oslí ocas.

Pochází z Mexika a Hondurasu. Původ je záhadný, protože fotografie z přírody se nikde neobjevují, jedině ty, kde je sedum uměle vysazeno, především v botanických zahradách. Není známa žádná oblast, kde by rostlo v přírodě.

A proč se sedum v češtině jmenuje rozchodník? Jednoznačnou odpověď jsme nenašli, ale pravděpodobně je to proto, že různé druhy sedum často koření ve spárách v chodnících. To svědčí o tom, jak nenáročné jsou tyto rostliny.

Vzhled a rozměry

Sedum burrito je plazivá, převislá sukulentní rostlina. Listy mají tvar vajíček a díky tenké voskové vrstvě jsou světle zelené s namodralým nádechem a vypadají, jako by na nich byla jemná námraza. Převisy mohou dosáhnout až jeden metr. Když je rostlinka mladá, nejprve roste do výšky a teprve potom se spustí směrem dolů. Při pohledu na konce stonků je vidět viditelná geometrická struktura.

Takto vypadají jeho příbuzné druhy, například Sedum sieboldii, Sedum lucidum, Sedum makinoi.

Jak pěstovat Sedum burrito

Umístění

Nejlépe se mu daří na prosvětleném místě. Snese i přímé slunce. Pokud má nedostatek světla, stonky se natahují a listy rostou dál od sebe.

Sedum Burrito je táhla rostlina, kterou pěstujeme převisle. Můžeme ji umístit například do macramé závěsů nebo na vyšší poličku. Výborně se hodí do květináčů s tvářemi . Listy jsou velmi jemné a při úderu lehce opadnou, proto bychom měli zvolit místo, kde do ní nebudeme narážet.

Zalévání

Sedum burrito je sukulent, který vypije hodně vody, proto jej během teplých dnů můžeme zalévat i jednou dvakrát týdně, vždy však až tehdy, když půda úplně přeshne. V zimě stačí, když ho polijeme přibližně jednou za 10-14 dní.

Jelikož si vodu drží v listech, nic se nestane, pokud ho zapomeneme polit. V přírodě v době sucha utrácí vodu z listů a tyto listy se pak svraští a opadnou. Totéž se děje iv domácnosti, proto zapomeneme-li rostlinku polit, dá nám to najevo a listy budou mírně svraštělé.

Nejlepší je ho zalévat do podmisky aby si vypil kolik vody potřebuje. Pokud bychom rostlinu polévali shora, mohla by se na ní voda udržovat a způsobovat vyhnívání. Tuto rostlinku absolutně nerosíme, neboť by hned začala odhnívat.

Přesazování

Sedum burrito přesazujeme na jaře, jednou za jeden až dva roky, nebo když se tlačí v květináči. Použijeme mělký širší květináč. Sázíme do substrátu pro kaktusy a sukulenty. Doporučujeme substrát Profík na kaktusy a sukulenty .

Hnojení

Sedum burrito můžeme hnojit od jara do podzimu tekutým hnojivem na kaktusy a sukulenty podle návodu na obalu.

Množení

Nejjednodušší je množení stonkovými řízky. Po odříznutí necháme ranku pár dní uschnout a poté řízek položíme na půdu pro sukulenty, kterou pravidelně navlhčujeme. Když řízek pustí kořínky, zasadíme jej do substrátu na kaktusy a sukulenty. Po zasazení minimálně týden nepoléváme, aby se kořínky nezničily. Podobným způsobem si rostlinku umíme namnožit iz jednoho listu.

Je rostlina jedovatá?

Sedum Burrito není jedovaté a proto je vhodné ik dětem či domácím mazlíčkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *