Z čeho se skládají substráty: poznejte jednotlivé složky půdy a jejich funkce

presadzanie 3 Plantizia.cz

Při přesazování rostlin jste si určitě všimli, že substrát není úplně jednolitý a nacházejí se v něm různé přísady. Všechny vám je postupně představíme v našem článku. Tyto informace vám také mohou sloužit jako základ, pokud si budete chtít namíchat vlastní substrát pro pokojové rostliny.

Na začátek představíme základní složky, které tvoří gro většiny běžně prodávaných substrátů. Jsou jimi rašelina, ornice, hummus a jíl.

Substráty kromě těchto základních složek obsahují i ​​další složky, nejčastěji je to rašeliník – spaghnum, kokosové vlákno či kousky kůry. Tyto složky jsou obsaženy v substrátech, které potřebují být vzdušné, ale zároveň dobře zadržovat vodu.

Půda vhodná pro kaktusy a sukulenty musí být také vzdušná, zároveň však rychle prosychat, takže obsahuje spoustu písku, štěrku, kamínků a podobně – musí obsahovat kousky, které mají velkou frakci.

Písek je také důležitou složkou substrátů pro kaktusy, protože je vzdušný a rychle prosychá. Může se využívat i křemičitý písek – ten obsahuje zvýšený podíl oxidu křemičitého a používá se i při zakládání trávníku nebo jako drenáž, zda filtrační vrstva mezi drenáží a půdou.

K provzdušnění substrátu slouží i perlit, vermikulit nebo keramzit, což jsou vlastně kousky horniny extrudované při vysoké teplotě.

substrat presadzanie zemina poda

Rašelina

Nejdůležitější složkou většiny substrátů je rašelina.

Rašelina vzniká na tvz. rašeliništích ve vlhkém prostředí rozkladem přírodních složek pod vodou při nedostatku kyslíku, například listů, stromů, trav a mechů.

Známe několik dělení rašeliny, ale nejpodstatnější z nich je dělení podle nadmořské výšky, kde rašelina vzniká – známe vrchoviskovou a slatinnou.

Vrchovisková rašelina

Vrchovisková rašelina se tvoří ve větších nadmořských výškách, většinou v blízkosti vodních pramenů aje chudší na obsah minerálních látek. Její struktura je více vláknitá. Tuto rašelinu dělíme ještě na světlou a tmavou, resp. bílou, hnědou a černou.

  • bílá/světlá rašelina je v nejnižším stupni rozkladu
  • hnědá rašelina je jakýsi mezistupeň
  • černá/tmavá rašelina je v nejvyšším stupni rozkladu

Bílá rašelina lépe zadržuje vodu a obsahuje větší množství mykorhizních hub (o nich si řekneme více později v článku).

Slatinná rašelina

Slatinná rašelina vzniká u pramenišť podzemních vod a proto obsahuje více minerálních látek. Méně překypruje půdu a také neumí zadržovat tolik vody, co vrchovisková. Je sypčí. Její Ph je méně kyselé, někdy až neutrální.

V rašelinových substrátech se Ph upravuje za pomoci vápníku.

Samotná rašelina obsahuje velké množství drobných částic, které se po čase rozpadají a proto se její vzdušnost upravuje obsahem větších složek, například perlitu, keramzitu, zeolitu a podobně.

Zajímavost – listovka

Při těžbě rašeliny v některých oblastech se postupně ničí stanoviště. Jelikož rašelina vzniká miliony let a tvoří 2% povrchu země, proto mnozí lidé preferují rašelinu nepoužívat.

Náhradou za rašelinu může být listovka, která vzniká rozkladem listů. Je to výborné ekologické využití spadaných listů. Před zkompostováním se mohou upravit nasekáním na drobné části například sekačkou. Pokud použijeme listy z ořechů, budou se rozkládat déle, protože obsahují větší množství tříslovin. Také bychom měli dávat pozor při použití jehličí. Listovka by měla v kompostu před použitím dozrávat přibližně dva roky.

zemina raselina Plantizia.cz

Ornice

Dalším používaným typem půdy je ornice, která vzniká na polích obráběním – zemědělskou činností. Je v ní zapracované množství organického a minerálního hnojiva. k použití na zahradě, například k pěstování zeleniny, ovocných stromů či k pokládce trávníku.

Humus

Důležitou složkou velkého množství substrátů je kůrový humus. Je to humus vznikající z kůry zkompostováním.

Jíl

Další důležitou složkou, která se přidává do některých typů substrátů, je jíl.Dělá půdu těžkou, velmi dobře drží vodu. , lehkou půdu.

clay soil soil il Plantizia.cz

Rašeliník

Rašeliník nebo Sphagnum moss je druh mechu s vlastností udržovat velké množství vláhy. Je proto vhodný při rozmnožování pokojových rostlin řízky, jako substrát promasožravé rostliny a také k pěstování orchidejí.  Může se používat i jako příměs do substrátů.

Raselinnik mach sphagnum moss

Kokosová vlákna / kokosové kousky

Kokosová vlákna nebo kokosové kousky mají mimořádnou schopnost zadržovat vodu a vlhkomilné rostliny v substrátu s jejich obsahem velmi dobře prosperují. Kromě vlaky pomáhají také se vzdušností substrátu.

kokosova kora kokosove kusky Plantizia.cz

Kůra

Kůra nemusí být jen dekoračním prvkem na povrchu zeminy. Do substrátu ji můžeme přidat k provzdušnění. Větší částečky kůry také pro některé typy rostlin mohou být oporou. Substrát bohatý na kůru je výborný pro epifytické rostliny, například orchideje. Přidat kůru můžeme i do mixu pro aroidy.

piniova kora Plantizia.cz

Písek

Písek je důležitou složkou substrátů pro kaktusy, protože je vzdušný a rychle prosychá. Může se využívat i křemičitý písek – ten obsahuje zvýšený podíl oxidu křemičitého a používá se také při zakládání trávníku nebo jako drenáž či filtrační vrstva mezi drenáží a půdou.

piesok Plantizia.cz

K provzdušnění slouží také perlit, vermikulit nebo keramzit, což jsou vlastně kousky horniny extrudované při vysoké teplotě.

Perlit

Perlit je bílá tepelně zpracovaná vulkanická hornina. Tvoří ho drobné částice. Používá se k odlehčení půdy díky nízké objemové hmotnosti, protože obsahuje velké množství kapilárních i nekapilárních pórů. Díky těmto vlastnostem zajišťuje vzdušnost půdy či substrátu.

Je vhodný i samostatně pro zakořeňování řízků.

perlit 3 5 mm 2 Plantizia.cz

Keramzit 

Keramzit je expandovaný jílový granulát s hladkým povrchem. Pro své dekorativní a chemické vlastnosti má široké uplatnění pro pokojové rostliny. Používá se jako drenáž, dekorační vrstva na vrch květináče, příměs do substrátu< /strong> a dokonce je vhodný i pro pěstování v semi-hydroponii, pokud je dobře promytý.

keramzit Plantizia.cz

Zeolit

Zeolit ​​je přírodní hornina, která vynikajícím způsobem absorbuje vodu a jiné látky. Je vhodné přidávat ho do půdy za účelem lepšího hospodaření s vodou a hnojivem. Půdu také provzdušňuje. Podobně jako keramzit lze využít jako substrát pro semi-hydroponické pěstování.

Pěstování v semi-hydroponii

Substrát pro semi-hydroponické pěstování je neutrální, neobsahuje žádné živiny, takže ani prostor pro bakterie a plísně. Je to tedy vhodná metoda pěstování například pro alergiky, kterým běžná hlína může překážet.

Takto pěstovaným rostlinám musíme živiny do substrátu pravidelně dodávat prostřednictvím speciálního hnojiva určeného k hydroponii – takovým je například Hydroponex.

zeolite Plantizia.cz

Mykorhizní houby

Mykorhizní houby jsou symbiotické houby, které žijí napojené na kořeny rostlin. Vyměňují si navzájem živiny. Není je v půdě vidět ani cítit, ale vidět je na jejich projevech – rostliny jsou díky nim silnější, rychleji rostou, jsou větší a odolnější.

Tyto houby zabraňují mnoha onemocněním způsobeným bakteriemi a plísněmi.

Využívají se iu výsevních substrátů, protože zabraňují padání klíčních listů. Často se nacházejí v kupovaném substrátu, nebo se dají koupit samostatně a aplikovat do půdy.

Hydrogel

Hydrogel je sušená hmota, která připomíná sůl, nebo je dostupná ve formě kuliček. Dokáže do sebe pojmout až 250 násobek svého objemu vody a změní svou strukturu na gel.

Po nasazení do květináče se přichytí rostlině na kořeny – tedy opačně, rostlina ho vyhledá, protože hledá vodu a pak ji z něj čerpá.

Hydrogel je vhodné využít jako příměs do substrátu, pokud nemáme čas zalévat úplně pravidelně, nebo máme vlhkomilné rostliny, kterým nemůže substrát proschnout.

Kvalitní substráty pro různé typy pokojových rostlin naleznete zde:

presadzanie sadenie hlina substrat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *