Rostliny v kanceláři zlepšují kvalitu ovzduší, pozitivně ovlivňují produktivitu i kreativitu, snižují stres a přispívají k příjemnému pocitu z prostředí . Několik vědeckých studií potvrzuje pozitivní vliv rostlin v prostoru na psychiku i lepší fyzický stav. Chybí ve vaší kanceláři zeleň? Podívejte se, které rostliny jsou vhodné do kanceláře. Představíme vám různé nenáročné druhy, které zpříjemní váš prostor.
Benefity rostlin v kanceláři
Zeleň v kanceláři má dokázáno množství benefitů na psychiku zaměstnanců, jejich fyzické zdraví či celkovou kvalitu prostředí. Toto jsou nejzajímavější benefity rostlin v kanceláři:
- zlepšují kvalitu vzduchu
- sníží hlučnost v prostoru
- pozitivně ovlivňují kreativitu
- vytvářejí příjemné prostředí
- snižují stres
- zlepšují koncentraci při práci
- zvyšují efektivitu práce
- zlepšují náladu
Rostliny do kanceláře – 10 druhů, které jsou vhodné
1. Kapradiny
Tyto vlhkomilné rostliny nejen dodají vaší kanceláři svěží zelený vzhled, ale mají také řadu pozitivních vlastností na kvalitu ovzduší .
Podle studie vedené odborníky z NASA je klasická kapradina jednou z nejefektivnějších pokojových rostlin pro čištění ovzduší. Dokáže si poradit se škálou škodlivých látek, které v prostoru mohou mít nepříznivý vliv na lidské zdraví či psychiku.
V přírodě žijí kapradiny ve stínu stromů a proto iv kancelářských prostorách nevyžadují mnoho světla. Umisťujeme je například na stoly či skříňky dále od okna.
2. Sansevierie (tchýně jazyky)
Tchyně jazyky podle výzkumu NASA velmi dobře čistí toxiny ze vzduchu. Odstraňují například škodlivé látky jako benzen, formaldehyd či toluen. Pomohou například tedy v kanceláři eliminovat škodlivé plyny, které se při větrání dostaly do prostoru z ulice, jelikož množství kanceláří se nachází v zónách s hustým provozem.
Jákoviny jazyky mají výbornou vlastnost, že na rozdíl od jiných rostlin v noci pokračují v produkci kyslíku stejně, jako to dělají i ve dne. Prospěšné jsou tedy nejen v hodinách, kdy v kanceláři jste, ale také během noci pomohou připravit prostor na nový den.
Sansevierie jsou nenáročné na péči. Zvládají umístění na všech místech – od míst s přímým sluncem až po tmavší rohy kanceláří. Jsou nenáročné i na zálivku, stačí je zalévat 1 – 2 krát do měsíce v závislosti na velikosti květináče.
3. Zamioculcasy
Zamioculcas je jednou z nejméně náročných rostlin. Populární je již dlouhá léta pro svou jednoduchost pěstování a svěží zelený vzhled. Snese i delší období sucha a také umístění na tmavším místě či v průvanu. Dorůstá velkých rozměrů. Mladé rostlinky nám mohou dělat radost na poličkách a starší se hodí například do rohů místností na zem či do vysokých květináčů.
4. Pothosy
Pothos , latinsky Epipremnum , lidově zvaný Divý Janko, je oblíbená táhla rostlinka, která již dlouhá léta zdobí mnohé poličky a skříně v domácnostech i kancelářích. Oblíbenou se stala zejména kvůli nízkým nárokům na světlo a zalévání . Výzkum NASA ji dokonce zařadil mezi rostliny s nejlepší schopností čistit ze vzduchu toxiny. Roste relativně rychle a tedy s ní můžete jednoduše vytvořit bohatý zelený porost na policích, které zkrášlí prázdné stěny ve vaší kanceláři.
5. Aglaonámy
Zelené aglaonémy vám možná budou známy z nákupních center, kde bývají často umísťovány na zazelenění chodeb. Aglaonémy jsou nenáročné pokojové rostliny, které si získaly oblibu nejen díky nenáročnému pěstování, ale také díky své schopnosti dobře čistit vzduch.
Aglaonéma je jednou z nejodolnějších tropických rostlin . Na rozdíl od jiných nenáročných rostlin, které jsou většinou jen zelené, mnoho kultivarů Aglaonem se vyznačuje výrazně barevnými listy. Pomohou vám do kanceláře vnést živost a zpříjemnit tak prostředí.
6. Lopatkovce
Lopatkovec , neboli spathiphyllum je velmi oblíbenou rostlinou do chodeb, obchodních center a kanceláří pro jeho nenáročnost a odolnost. Je to jedna z pokojových rostlin, které nepotřebují mnoho pro to, aby vykvetly.
Lopatkovec bude spokojen téměř kdekoli, kde bude mít alespoň trochu denního světla a nebude na něj svítit silné přímé slunce. Je poměrně odolný vůči průvanu, klimatizaci či radiátoru.
Podobně jako jiné rostliny z tohoto seznamu i on čistí vzduch. Pomáhá odstraňovat zejména benzen a formaldehyd.
7. Philodendrony
Philodendrony jsou rostliny mnoha podob, známe přibližně 400 druhů. Jelikož jsou nenáročné na péči i umístění, jsou vhodné do kanceláře s jakýmikoli podmínkami.
Philodendrony poléváme přibližně jednou týdně, v chladných měsících stačí i méně často.
Už si jen stačí vybrat ze spousty druhů ty, které se vám budou líbit.
8. Monstery
Monstera bývá zvaná také královna pokojových rostlin. Za socialismu byla snad nejpopulárnější ze všech pokojových rostlin. Nyní díky své nenáročnosti zažívá comeback.
Monstery jsou vhodné i na tmavší místa, dobře zvládají horší podmínky a jsou nenáročné na péči.
Díky tomu, že se dorůstají velkých rozměrů, vypadají skvěle pěstované jako solitéry v rozích místností na zemi či ve vysokých květináčích.
9. Zelence
Zelenec je vděčná vlhkomilná rostlina , která svými zelenými listy s bílým páskovým vzorem vytvoří ve vaší kanceláři zelenou oázu . Zelenec je znám svými účinky dobře čistit ovzduší v místnosti.
Patří také mezi méně náročné vlhkomilné rostliny. Je vhodný i na stinná místa , kde by se jiným rostlinám tak dobře nedařilo. Můžete jej umístit i na poličky či skříňky dále od okna.
10. Palmy chamaedorea a dypsis
Chamaedorea elegans je jednou z nejméně náročných pokojových rostlin . Patří mezi palmy. Dorůstá do poměrně velkých rozměrů, takže umí velmi pěkně vyniknout například v prázdném rohu a jelikož snese i polostín, je ideální pro vyplnění prostoru. Dypsis má trochu jiný tvar listů, ale jeho vzhled a péče o něj je podobná jako u palmy chamaedorea.
Podle některých studií je do jisté míry schopna pohlcovat i elektrosmog. Bude skvělým doplňkem například do zasedací místnosti, ale zpříjemní i prostor k odpočinku, kde s ní můžete vytvořit pocit zelené oázy.
Rostliny na slunečná místa v kanceláři
Rostliny na slunečná místa v kanceláři
Kancelářské budovy s velkými okny či celými prosklenými stěnami nabízejí řadu míst, kde svítí přímé slunce, nebo je tam hodně rozptýleného světla. Tyto nenáročné rostliny zvládnou i umístění na světlém stanovišti:
- Sansevieriy (tchýně jazyky)
- Zamioculcasy
- Aglaonémy
- Strelitzie
- Philodendrony
- Pothosy
- Sukulenty (např. tučnolist)
- Kaktusy
- Voskovky/ Hoye
- Fikusy
Kam v kanceláři rostliny umístit
Menší rostliny v květináčích umísťujeme na stoly, komody nebo poličky . Na parapety umísťujeme jen druhy, které dobře zvládají slunečná místa.
Velké rostliny umisťujeme do prázdných rohů místnosti, případně jimi můžeme vytvořit příjemnou bariéru mezi jednotlivými částmi kanceláře.
Rostliny pomáhají snížit hlučnost v prostoru a také vytvářejí vizuální clonu. Více stejné rostliny můžeme vysadit do dlouhého květináče a vytvořit tak bariéru mezi stoly nebo díky nim zajistit klidnější kout.
V případě, že chcete prostor ozvláštnit, můžete zkusit rostliny zavěsit nebo vytvořit celou zelenou zeď.
Při umísťování zeleně v kanceláři také dáváme pozor, aby nebyla přímo nad radiátorem nebo pod výdechem klimatizace.
Pokud byste chtěli kompletní zazelenění kanceláří, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám vypracujeme nabídku na míru.
Jaké informace budeme od vás potřebovat?
- Kde bude realizace probíhat?
- Potřebujete zajistit květináče nebo máte vlastní? Pokud nemáte, preferujete nějaké barvy?
- Máte určen konkrétní nebo alespoň přibližný rozpočet?
- Spolupracujete s architektem a vytvořil vám návrh? Rádi výsadbu přizpůsobíme, stačí nám přiložit podklady.
- Fotografie prostoru nám umožní ještě před obhlídkou promyslet návrh a rozsah výsadby. Pokud je to možné, přiložte nám je.